Nawigacja
Strona Główna
Interwencje
Historia
Statystyka zdarzeń
Kierownictwo
Rzecznik prasowy
JRG KP
SK KP / CZK
Teren Działania
Wydziały komendy
OSP
Ćwiczenia/Manewry
OTWP
Galerie zdjęć
Monitoring pożarowy
Podziękowania / życzenia

BIP
Sprawy w Urzędzie
Przetargi
Składniki majątku
Do pobrania
Oferty pracy/nabór
Linki
Szukaj
O stronie
Skrzynka podawcza
Kontakt
Bip

Biuletyn Informacji Publicznej
ePUAP

Elektroniczna Skrzynka Podawcza Komendy Powiatowej PSP w Kolbuszowej
Przet³umacz stronê

Fundacja Sztandarowa
Nadchodzi fala mrozów - Apel - Pomóż przetrwać zimę
Chociaż nie do koÅ„ca. Poranny przeglÄ…d prasy, informacje w serwisach radiowych czy telewizyjnych – niemal codziennie ktoÅ›, gdzieÅ› ulegÅ‚ zaczadzeniu, wypadkowi, spÅ‚onęło mieszkanie, wybuch gazu…
KorzystajÄ…c z Internetu, gdy wpiszemy sÅ‚owo „czÅ‚owiek” otrzymany rozwiniÄ™cie tej definicji, a w jej treÅ›ci z pewnoÅ›ciÄ… „uderzy” nas okreÅ›lenie z jÄ™zyka Å‚aciÅ„skiego Homo sapiens –
w tłumaczeniu człowiek rozumny. Skoro tak jest to korzystajmy z naszego rozumu, tak, aby
w naszych statystykach jak najrzadziej pojawiały się zdarzenia, których można uniknąć. Najczęstszą przyczyną zaczadzenia i pożarów są :
- niesprawna wentylacja i wady przewodów kominowych (zatkane otwory wentylacyjne, zbytnie uszczelnienie mieszkań, nadpalenie przewodów kominowych, pęknięcia przewodów kominowych, brak ciągu kominowego);
- niesprawne urzÄ…dzenia grzewcze;
- brak właściwego zabezpieczenia palenisk opalanych paliwem stałym (elementy palne niezabezpieczone przed wypadnięciem żaru lub palących się materiałów);
- niezachowanie należytej odległości wszelkich urządzeń grzewczych (elektrycznych, gazowych, olejowych) od materiałów palnych (firany, zasłony, meble i inne materiały palne);
- przeciążenia instalacji elektrycznych w przypadku stosowania grzejników elektrycznych i innych odbiorników prądu;
- nieostrożność przy posługiwaniu się ogniem otwartym.
Najczęstsze przyczyny innych zdarzeń, wypadków :
- niedostosowanie prędkości do panujących warunków na drodze (planuj swoją podróż, stosuj zasadę ograniczonego zaufania, ograniczaj swoje zaufanie do elektronicznych systemów wspomagających tor jazdy);
- nieprzestrzeganie przepisów o ruchu drogowym;
- niewłaściwy stan techniczny pojazdów, zwłaszcza ogumienia;
- niewłaściwe stan utrzymania szlaków komunikacyjnych (drogi, chodniki);
- brak odśnieżania dużych powierzchni dachowych, brak usuwania nawisów śniegu i lodu;
- wejście na zamarznięte cieki i zbiorniki wodne;
- pozostawienie osób bezdomnych, niedołężnych, chorych bez opieki i dozoru.

Strażacy interweniują przy większości tych zdarzeń. W bardzo wielu przypadkach dostrzegamy, że tych tragedii można uniknąć, dlatego też apelujemy :
W trosce o własne bezpieczeństwo, warto rozważyć zamontowanie w domu, mieszkaniu czujek dymu, czadu i gazu (w sprzedaży są uniwersalne czujniki gazu, czadu
i dymu bateryjne lub zasilane z sieci elektrycznej). Koszt zamontowania takich czujek jest niewspółmiernie niski do korzyści, jakie daje zastosowanie tego typu urządzeń (uratowanie najwyższej wartości, jaką jest nasze życie).
Stosować – wyposażyć indywidualne gospodarstwa domowe w podrÄ™czny sprzÄ™t gaÅ›niczy – gaÅ›nice 1 lub 2kg, przeprowadzać okresowe kontrole instalacji elektrycznych, wentylacyjnych, kominowych czy też gazowych. Zwróćmy uwagÄ™ na wÅ‚aÅ›ciwe zabezpieczenie (wykonane z materiałów niepalnych) palenisk opalanych paliwem staÅ‚ym. Wszelkie inne urzÄ…dzenia grzewcze ustawiajmy z dala od przedmiotów palnych i na niepalnym podÅ‚ożu. W Å‚azienkach wyposażonych w piecyki gazowe - planujÄ…c kÄ…piel nalej wody do wanny, przewietrz Å‚azienkÄ™ a nastÄ™pnie do niej wejdź.
PlanujÄ…c podróż zadbaj o wÅ‚aÅ›ciwy stan techniczny pojazdu, dostosuj prÄ™dkość do warunków drogowych – bezpieczniej wyjechać nieco wczeÅ›niej – z pewnoÅ›ciÄ… zdążysz na czas, przestrzegaj przepisów o ruchu drogowym i stosuj zasadÄ™ ograniczonego zaufania.
WÅ‚aÅ›ciciele posesji, dróg, ciÄ…gów komunikacyjnych dla pieszych – utrzymujcie je w jak najlepszym stanie. Nie zapominajmy o gromadzÄ…cym siÄ™ na dachach Å›niegu i nawisach Å›nieżnych lub lodowych. Wszelkie prace z tym zwiÄ…zane wykonujmy na czas i w zakresie przewidzianymi przepisami, pamiÄ™tajmy o spoczywajÄ…cej na nas odpowiedzialnoÅ›ci.
Zwróćmy uwagę gdzie zimą bawią się nasze dzieci, uświadamiajmy im o zagrożeniu jakie niesie za sobą niedostatecznie zamarznięta powierzchnia wody.
Do wszelkich instytucji opieki społecznej, ludzi dobrej woli, mieszkańców sołectw - sąsiadów : w większości przypadków znany jest status osób samotnych, niedołężnych, bezdomnych zainteresujmy się w tych trudnych miesiącach ich losem. Odwiedzając ich zwróćmy uwagę na stan ich urządzeń grzewczych, kominowych, wentylacyjnych, jeżeli coś jest nie tak pomóżmy im.
Pamiętajmy o zwierzętach, dla nich też jest to trudny okres do przetrwania.

KoÅ„czÄ…c – rokrocznie o podobnych przestrogach i zdarzeniach sÅ‚yszymy, widzimy, bÄ…dź jesteÅ›my ich Å›wiadkami. Można o tym mówić, pisać w nieskoÅ„czoność. Jaka jest rzeczywistość ? WracajÄ…c do wstÄ™pu – na co dzieÅ„ i w każdej sytuacji postÄ™pujmy tak aby okreÅ›lenie „sapiens” byÅ‚o wyÅ‚Ä…cznie naszÄ… domenÄ….

st.kpt. Marek Babula
Bannery